Még mindig a Szent Márta házban lakik Ferenc pápa, aminek hátrányai és előnyei egyaránt vannak. Hátránya, hogy az a kúriai gépezet, amely kellemetlenkedő alakoktól, nyelvbotlásoktól megvédheti a pápát, kevésbé hatékonyan tud működni. Előnye, hogy az a kúriai gépezet, amely olyan hatékonyan tudja elszigetelni az emberektől és eseményektől a pápát és a befolyása alatt tartani, veszített ebből az erejéből is. Azt gondolom, hogy Ferenc pápa mozgási szabadsága nagyobb, mint elődeié volt. Mire használja ezt a pápa?
Számomra nagyszerű dolog azt látni, hogy Ferenc pápa minden nap nyilvános misét mutat be és prédikál az aznapi evangéliumról. Szavai egyszerűek, mentesek minden teológiai szakzsargontól és nézetem szerint a Szentlélektől ihletettek. Szavait pedig közvetíti a média, olvasható, nézhető az interneten keresztül is.
Kezdetben furcsának, szokatlannak ható gesztusai mára értelmet kaptak. Nem vette fel a szokásos barokkos pápai öltözetet – amihez XVI. Benedek pápa kezdett visszatérni -, „jó napot kívánok”-kal köszönt és kifejezetten kereste az alul lévők, kitaszítottak társaságát. (Emlékezetes nagyheti „botránya”, amikor börtönben mosta meg az elítéltek lábát, sőt még egy nőét is!) Közvetlen stílusban „telefonálgat” régi ismerőseinek, mindenféle hatalmi súly és előkelőség híján lévő férfiaknak és nőknek… Úgy tűnik, Ferenc pápa mindent elkövet azért, hogy továbbra is „normális emberként” tekintsenek rá, aki semmiben sem különbözik a többiektől (csak éppen a pápai hivatal -, „Róma püspökének hivatala”, ahogy többször mondta -, betöltője.) Hiszen Jézus Krisztus is mindenben hasonlóvá lett hozzánk (a bűnt kivéve), és semmiben sem különítette el magát tőlünk! Ferenc pápa láthatóan ugyanezt az utat akarja járni, mindazok nagy bánatára, akik szeretik a tekintélyes vonulgatásokat, megkülönböztető ruhákat - „az elöl ülést és a köszöntéseket, a hosszúra hagyott bojtokat”, ahogy a Biblia jellemzi a farizeusokat.
II. János Pál pápa a XX. század hatalmas alakja volt, csodálatos stratégiai érzékkel nyitott újabb és újabb frontokat a világi gondolkodásmód és hatalmasságok ellen. Átlátta az Egyház egészét, kezdeményezései átformálták egyházunk önmagáról való gondolkodását is (már amennyire a hívők engedtek a pápai iránymutatásnak). Érzésem szerint Ferenc pápa ezt az utat kívánja folytatni, bár másképpen. Talán azt is írhatnám, hogy amit II. János Pál pápa elénk tárt hatalmas életművében, azt próbálja Ferenc pápa egészen személyesen közel vinni az emberekhez. Teljes szívemből kívánom neki, hogy ez sikerüljön! Mert abban biztos vagyok, hogy életmódjával, néhány kiüresedett tradíció félretolásával és az újfajta pápai életmód megélésével sok ellenséget szerzett magának. Élete ugyanis bűnbánatra való felhívás is a szertartások, teológiai szövegek, hivatali struktúrák mögé bújó „igazaknak” – de vajon elfogadják-e életük kiüresedésének felmutatását a „tekintélyesek”? Nagy bátorság és az önmagunkkal való őszinte szembenézés kellene ehhez…
Ferenc pápa Latin-Amerikából jött, a kiáltó ellentétek, a szívtelenség és szegénység, a diktatúrák és háborús konfliktusok földrészéről. Közvetlen tapasztalata van arról, hogyan kell a szegényekhez, elesettekhez, kitaszítottakhoz szólni és segíteni rajtuk. Életével fellebbenti a fátylat az önelégült és a jómódtól elnehezült Európa egyházainak szeméről is – ha szabad ezzel a képzavarral élni. Ami pedig a díszes liturgikus öltözetek alatt található, az nem túlságosan szép – nem csoda, ha sokan inkább még egy palástot húznának rá és haragszanak arra, aki felfedi bűneiket.
Ferenc pápa apostoli buzdítása, „Az evangélium öröme” nagyszerű dokumentuma a XXI. század megújuló egyházának. Bárcsak minél többen olvasnák! A legelső bekezdésében Ferenc pápa ezt írja: „Ebben a buzdításban a keresztény hívekhez szeretnék fordulni, hogy meghívjam őket egy olyan új evangelizáló korszakra, amelyet az öröm jellemez, és irányt mutassak az Egyház útjának a következő évekre.”
Igen, ezt szeretnénk! Hálát adok Istennek, hogy nálunk is minden nap van szentmise, hogy vannak evangelizáló embereink, élő közösségeink és minden nehézség ellenére megélhetjük, hogy a keresztény élet „öröm és békesség a Szentlélekben”! Ezt kívánjuk közvetíteni, ezt szeretnénk megélni a szombati Szeretet Földje Találkozón is, amelyre szeretettel várunk mindenkit!
Sípos (S) Gyula (honlap: www.szeretetfoldje.hu)
A Szeretet Földje Találkozó programja: http://www.szeretetfoldje.hu/index.php/lelki-napok/6083-szeretet-foldje-talalkozo-2014
Ferenc pápa forradalma
2014.09.15. 11:56 zárójeleS
Szólj hozzá!
Címkék: konzervativizmus megújulás Ferenc pápa
A bejegyzés trackback címe:
https://szeretetfoldje.blog.hu/api/trackback/id/tr546699933
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.